National Basketball League Qualifying Round 2023

Sunday, 19 Mar 2023

Chong Ghee Sports Club (Team 1)
12:00
Qualifying Round, Group A
76 : 49
SBA Gold
Tong Whye Black
13:30
Qualifying Round, Group A
53 : 100
Tungsan Basketball
Kai Xuan - White
13:30
Qualifying Round, Group B
52 : 53
Team Loaded
Queenstown
15:00
Qualifying Round, Group B
68 : 58
Smoky Leopards
Clementi (True Hope)
15:00
Qualifying Round, Group B
88 : 47
Paya Lebar Basketball
Tong Whye Red
16:30
Qualifying Round, Group C
51 : 59
Tampines East Community Sports Network (CSN)
SAFSA TRIDENT
16:30
Qualifying Round, Group C
68 : 64
Kai Xuan Black
Eng Tat Hornets
18:00
Qualifying Round, Group C
37 : 80
Team Zebra
Vanguardz (Punggol Coast CSN)
18:00
Qualifying Round, Group D
74 : 58
KTS WHITE
SIN KEE BASKETBALL CLUB
19:30
Qualifying Round, Group D
96 : 45
Woodlands CSN
Yuhua CSN
19:30
Qualifying Round, Group D
63 : 65
Clementi (White)

Wednesday, 22 Mar 2023

SAFSA ARION
19:00
Qualifying Round, Group E
65 : 61
KTS BLACK
Team M.O.B
19:00
Qualifying Round, Group E
50 : 75
Tungsan (YH)
MacPherson Basketball Club
20:30
Qualifying Round, Group E
72 : 57
Police S.A. II
Nanyang - Team Nila
20:30
Qualifying Round, Group F
46 : 54
Punggol Shore CSC

Sunday, 26 Mar 2023

Whye Nam Sports Association
12:00
Qualifying Round, Group F
58 : 51
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
KTS NSC
12:00
Qualifying Round, Group F
70 : 54
Tagawa
Tungsan Basketball
13:30
Qualifying Round, Group A
69 : 68
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
SBA Gold
13:30
Qualifying Round, Group A
78 : 42
Proform
Paya Lebar Basketball
15:00
Qualifying Round, Group B
39 : 52
Queenstown
Smoky Leopards
15:00
Qualifying Round, Group B
34 : 49
Kai Xuan - White
Team Loaded
16:30
Qualifying Round, Group B
61 : 39
SBA Beast
SAFSA TRIDENT
16:30
Qualifying Round, Group C
60 : 29
Eng Tat Hornets
Kai Xuan Black
18:00
Qualifying Round, Group C
74 : 47
Tampines East Community Sports Network (CSN)
Tong Whye Red
18:00
Qualifying Round, Group C
59 : 68
Team Zebra
SIN KEE BASKETBALL CLUB
19:30
Qualifying Round, Group D
89 : 58
Yuhua CSN
MinYi
19:30
Qualifying Round, Group A
46 : 81
Police S.A.

Wednesday, 29 Mar 2023

Woodlands CSN
19:00
Qualifying Round, Group D
57 : 61
KTS WHITE
Vanguardz (Punggol Coast CSN)
19:00
Qualifying Round, Group D
58 : 76
Clementi (White)
Team M.O.B
20:30
Qualifying Round, Group E
65 : 94
MacPherson Basketball Club
Tungsan (YH)
20:30
Qualifying Round, Group E
49 : 46
KTS BLACK

Sunday, 02 Apr 2023

SAFSA ARION
12:00
Qualifying Round, Group E
69 : 53
Police S.A. II
Whye Nam Sports Association
12:00
Qualifying Round, Group F
47 : 51
KTS NSC
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
13:30
Qualifying Round, Group F
101 : 48
Punggol Shore CSC
Nanyang - Team Nila
13:30
Qualifying Round, Group F
51 : 56
Tagawa
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
15:00
Qualifying Round, Group A
71 : 63
Police S.A.
Tong Whye Black
15:00
Qualifying Round, Group A
33 : 60
MinYi
Tungsan Basketball
16:30
Qualifying Round, Group A
43 : 65
SBA Gold
Queenstown
16:30
Qualifying Round, Group B
63 : 40
SBA Beast
Clementi (True Hope)
18:00
Qualifying Round, Group B
40 : 41
Team Loaded
Paya Lebar Basketball
18:00
Qualifying Round, Group B
51 : 56
Smoky Leopards
Kai Xuan Black
19:30
Qualifying Round, Group C
63 : 45
Eng Tat Hornets
Tong Whye Red
19:30
Qualifying Round, Group C
59 : 69
SAFSA TRIDENT

Wednesday, 05 Apr 2023

Tampines East Community Sports Network (CSN)
19:00
Qualifying Round, Group C
62 : 77
Team Zebra
Woodlands CSN
19:00
Qualifying Round, Group D
56 : 67
Yuhua CSN
Vanguardz (Punggol Coast CSN)
20:30
Qualifying Round, Group D
50 : 66
SIN KEE BASKETBALL CLUB
KTS WHITE
20:30
Qualifying Round, Group D
26 : 75
Clementi (White)

Friday, 07 Apr 2023

Proform
16:00
Qualifying Round, Group A
62 : 76
MinYi

Sunday, 09 Apr 2023

Tungsan (YH)
12:00
Qualifying Round, Group E
64 : 49
MacPherson Basketball Club
SAFSA ARION
12:00
Qualifying Round, Group E
103 : 64
Team M.O.B
KTS BLACK
13:30
Qualifying Round, Group E
60 : 36
Police S.A. II
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
13:30
Qualifying Round, Group F
57 : 41
KTS NSC
Nanyang - Team Nila
15:00
Qualifying Round, Group F
46 : 64
Whye Nam Sports Association
Punggol Shore CSC
15:00
Qualifying Round, Group F
50 : 70
Tagawa
SBA Gold
16:30
Qualifying Round, Group A
75 : 43
Tong Whye Black
MinYi
16:30
Qualifying Round, Group A
35 : 60
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
Police S.A.
18:00
Qualifying Round, Group A
101 : 43
Proform
Smoky Leopards
18:00
Qualifying Round, Group B
44 : 75
Clementi (True Hope)
Team Loaded
19:30
Qualifying Round, Group B
48 : 41
Queenstown
SBA Beast
19:30
Qualifying Round, Group B
39 : 48
Kai Xuan - White

Wednesday, 12 Apr 2023

MinYi
19:00
Qualifying Round, Group A
40 : 97
Tungsan Basketball
Police S.A.
19:00
Qualifying Round, Group A
81 : 46
Tong Whye Black
Proform
20:30
Qualifying Round, Group A
0 : 20
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
Team Loaded
20:30
Qualifying Round, Group B
48 : 32
Paya Lebar Basketball

Sunday, 16 Apr 2023

Eng Tat Hornets
12:00
Qualifying Round, Group C
43 : 49
Tampines East Community Sports Network (CSN)
Team Zebra
12:00
Qualifying Round, Group C
87 : 64
SAFSA TRIDENT
Kai Xuan Black
13:30
Qualifying Round, Group C
62 : 46
Tong Whye Red
Yuhua CSN
13:30
Qualifying Round, Group D
75 : 33
KTS WHITE
Clementi (White)
15:00
Qualifying Round, Group D
52 : 56
SIN KEE BASKETBALL CLUB
Woodlands CSN
15:00
Qualifying Round, Group D
57 : 69
Vanguardz (Punggol Coast CSN)
MacPherson Basketball Club
16:30
Qualifying Round, Group E
41 : 54
KTS BLACK
Police S.A. II
16:30
Qualifying Round, Group E
68 : 59
Team M.O.B
Tungsan (YH)
18:00
Qualifying Round, Group E
48 : 63
SAFSA ARION
KTS NSC
18:00
Qualifying Round, Group F
75 : 60
Punggol Shore CSC
Tagawa
19:30
Qualifying Round, Group F
48 : 53
Whye Nam Sports Association
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
19:30
Qualifying Round, Group F
69 : 21
Nanyang - Team Nila

Wednesday, 19 Apr 2023

SBA Beast
19:00
Qualifying Round, Group B
31 : 97
Clementi (True Hope)
Kai Xuan - White
19:00
Qualifying Round, Group B
53 : 43
Queenstown
Police S.A.
20:30
Qualifying Round, Group A
44 : 61
SBA Gold
Proform
20:30
Qualifying Round, Group A
37 : 99
Tungsan Basketball

Sunday, 23 Apr 2023

Tong Whye Black
12:00
Qualifying Round, Group A
77 : 65
Proform
Tungsan Basketball
12:00
Qualifying Round, Group A
79 : 72
Police S.A.
SBA Gold
13:30
Qualifying Round, Group A
80 : 54
MinYi
Clementi (True Hope)
13:30
Qualifying Round, Group B
64 : 60
Kai Xuan - White
Paya Lebar Basketball
15:00
Qualifying Round, Group B
62 : 61
SBA Beast
Smoky Leopards
15:00
Qualifying Round, Group B
45 : 84
Team Loaded
Team Zebra
16:30
Qualifying Round, Group C
59 : 57
Kai Xuan Black
Tampines East Community Sports Network (CSN)
16:30
Qualifying Round, Group C
69 : 50
SAFSA TRIDENT
Eng Tat Hornets
18:00
Qualifying Round, Group C
65 : 63
Tong Whye Red
Clementi (White)
18:00
Qualifying Round, Group D
71 : 66
Woodlands CSN
KTS WHITE
19:30
Qualifying Round, Group D
61 : 81
SIN KEE BASKETBALL CLUB
Yuhua CSN
19:30
Qualifying Round, Group D
51 : 50
Vanguardz (Punggol Coast CSN)

Wednesday, 26 Apr 2023

Chong Ghee Sports Club (Team 1)
19:00
Qualifying Round, Group A
55 : 43
Tong Whye Black
SBA Beast
19:00
Qualifying Round, Group B
60 : 79
Smoky Leopards
Kai Xuan - White
20:30
Qualifying Round, Group B
53 : 37
Paya Lebar Basketball
Queenstown
20:30
Qualifying Round, Group B
46 : 57
Clementi (True Hope)

Sunday, 30 Apr 2023

Police S.A. II
13:30
Qualifying Round, Group E
67 : 73
Tungsan (YH)
KTS BLACK
13:30
Qualifying Round, Group E
75 : 62
Team M.O.B
MacPherson Basketball Club
15:00
Qualifying Round, Group E
62 : 48
SAFSA ARION
Tagawa
15:00
Qualifying Round, Group F
32 : 70
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
Punggol Shore CSC
16:30
Qualifying Round, Group F
64 : 60
Whye Nam Sports Association
KTS NSC
16:30
Qualifying Round, Group F
56 : 58
Nanyang - Team Nila

Wednesday, 03 May 2023

Team Loaded
19:00
POOL ROUND, Group X
61 : 83
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
Team Zebra
19:00
POOL ROUND, Group X
59 : 58
KTS NSC
Clementi (White)
20:30
POOL ROUND, Group X
73 : 87
Tungsan (YH)
Tampines East Community Sports Network (CSN)
20:30
POOL ROUND, D Pool
78 : 51
Vanguardz (Punggol Coast CSN)

Friday, 05 May 2023

SAFSA ARION
19:00
POOL ROUND, Group Y
45 : 66
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
SIN KEE BASKETBALL CLUB
19:00
POOL ROUND, Group Y
52 : 74
SBA Gold
Kai Xuan Black
20:30
POOL ROUND, Group Y
51 : 53
Clementi (True Hope)
MacPherson Basketball Club
20:30
POOL ROUND, D Pool
52 : 26
Tagawa

Monday, 08 May 2023

Team Zebra
19:00
POOL ROUND, Group X
69 : 48
Clementi (White)
KTS NSC
19:00
POOL ROUND, Group X
45 : 66
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
Team Loaded
20:30
POOL ROUND, Group X
55 : 50
Tungsan (YH)
SAFSA TRIDENT
20:30
POOL ROUND, D Pool
65 : 55
Yuhua CSN

Sunday, 14 May 2023

SIN KEE BASKETBALL CLUB
13:30
POOL ROUND, Group Y
73 : 62
Kai Xuan Black
SBA Gold
13:30
POOL ROUND, Group Y
47 : 63
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
SAFSA ARION
15:00
POOL ROUND, Group y
45 : 62
Clementi (True Hope)
KTS NSC
15:00
POOL ROUND, Group X
66 : 48
Clementi (White)
Team Loaded
16:30
POOL ROUND, Group X
55 : 58
Team Zebra
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
16:30
POOL ROUND, Group X
61 : 74
Tungsan (YH)

Tuesday, 16 May 2023

SBA Gold
19:00
POOL ROUND, Group Y
74 : 47
Kai Xuan Black
SAFSA ARION
19:00
POOL ROUND, Group Y
84 : 76
SIN KEE BASKETBALL CLUB
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
20:30
POOL ROUND, Group Y
53 : 47
Clementi (True Hope)
KTS BLACK
20:30
POOL ROUND, D Pool
55 : 60
Whye Nam Sports Association

Friday, 19 May 2023

Clementi (White)
19:00
POOL ROUND, Group X
68 : 113
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
Tungsan (YH)
19:00
POOL ROUND, Group X
64 : 79
Team Zebra
KTS NSC
20:30
POOL ROUND, Group X
50 : 30
Team Loaded
Tungsan Basketball
20:30
POOL ROUND, D Pool
51 : 67
Tampines East Community Sports Network (CSN)

Sunday, 21 May 2023

Kai Xuan - White
13:30
POOL ROUND, D Pool
56 : 67
MacPherson Basketball Club
POLICE S.A
13:30
POOL ROUND, D Pool
80 : 65
SAFSA TRIDENT
Kai Xuan Black
15:00
POOL ROUND, Group Y
42 : 48
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
Clementi (True Hope)
15:00
POOL ROUND, Group Y
80 : 68
SIN KEE BASKETBALL CLUB
SBA Gold
16:30
POOL ROUND, Group Y
92 : 55
SAFSA ARION
Tungsan (YH)
16:30
POOL ROUND, Group X
79 : 69
KTS NSC
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
18:00
POOL ROUND, Group X
69 : 60
Team Zebra
Clementi (White)
18:00
POOL ROUND, Group X
43 : 71
Team Loaded

Tuesday, 23 May 2023

Clementi (True Hope)
19:00
POOL ROUND, Group Y
57 : 60
SBA Gold
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
19:00
POOL ROUND, Group Y
51 : 57
SIN KEE BASKETBALL CLUB
Kai Xuan Black
20:30
POOL ROUND, Group Y
85 : 57
SAFSA ARION
Queenstown
20:30
POOL ROUND, D Pool
60 : 63
Whye Nam Sports Association

Thursday, 25 May 2023

MacPherson Basketball Club
19:00
DEVELOPMENT POOL SEMI FINAL, D Pool
55 : 67
Tampines East Community Sports Network (CSN)
Whye Nam Sports Association
19:00
DEVELOPMENT POOL SEMI FINAL, D Pool
48 : 63
Police S.A.
SBA Gold
20:30
DIVISION II SEMI FINAL, DIV II
56 : 71
Chong Ghee Sports Club (Team 1)
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
20:30
DIVISION II SEMI FINAL, DIV II
62 : 54
Team Zebra

Saturday, 27 May 2023

MacPherson Basketball Club
14:00
DEVELOPMENT POOL FINALS, Third Place
55 : 43
Whye Nam Sports Association
Tampines East Community Sports Network (CSN)
15:30
DEVELOPMENT POOL FINALS, Final
60 : 77
Police S.A.
Team Zebra
18:00
46DIVISION II POOL FINALS, Third Place
46 : 79
SBA Gold
Chong Ghee Sports Club (Team 2)
19:30
DIVISION II POOL FINALS, Final
55 : 89
Chong Ghee Sports Club (Team 1)